Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

Interesting. Do you know if Dollar General is cheaper per calorie when talking actual ready made meals? The linked article talks about worse price per ounce, which might mean something very different.



Per calorie probably isn't a great measure. Lots of high-calorie but nutrient-poor foods will score highly by that measure.


I think it's an excellent measure, if you are poor and trying to get by.


I've read that in times of economic hardships people survived on cheaper dog food without bad outcomes. Maybe it tastes even acceptable with some Sri Racha on it? Who knows.

Anyways... what I meant to say is probably something like don't be so fucking picky! (Regarding measurments and such.)

Arf! Arf! (SCNR)




Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: