Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

One tip for pricing, make bigger plans cheaper per unit.. so let's say a unit is a project, your base 1 unit price is $4.90 (with a minimum of 10 units) so your 20 unit price should let you pay less per unit than $4.90, ie. it should be less than $98. Whatever you set it to (say $80) means your new per unit price is $80/20units = $4. so for your 30 unit price, it should be less than 30 * $4 = 120..

You need to provide an incentive to move to the next pricing level, and the best way to do that is to make the higher levels have more relative value than the lower ones. You work out the "value" by working out your per unit price.




Dude....this is brilliant on SOOOO many levels. Thank you for this.

I have been trying to wrap my head around this, but with everything else I had to do never got a chance to really figure it out.

This comment is a major +1 from me.

Thanks again.


I'm glad I could help :) Can't wait to see it when you've updated the pricing.


Just did. Take a look and lemme know what you think.

http://compversions.com/imdex.html#pricing


iguana and gecko look good, but chameleon and huey are a bit off..

chameleon gives you 50% more storage and clients than iguana, but costs way more.. $132 would give it about the same relative value, but it's $158..

I'm ignoring the number of clients cause I don't believe $26 is a good price for 5 extra clients. maybe it is, but it's a lot less clear to the end user.

Also, another similar service that might be worth checking out (a lot more complicated for designers but quite cool and cheaper): https://github.com/blog/817-behold-image-view-modes

and here is a demo https://github.com/cameronmcefee/Image-Diff-View-Modes/commi...




Consider applying for YC's Summer 2025 batch! Applications are open till May 13

Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: